General Settings

General Settings sayfa sekmesinden Proxy Filter özelliğini aktif veya deaktif yapabilirsiniz.Blacklist URL Bölümünden engelleyebileceğiniz websitelerinin karalistesine ait URL adresini tanımlayabilirsiniz.

Servisler-proxyfilter

Common ACL

Bu bölüm bütün ağ için ortak filtreleme işlemi yapar, Groups ACL ve Target categoriesbölümlerinde tanımlanmış olan gruplar ve kuralların dışında kalan istemcilere Common ACLbölümündeki ortak filtre uygulanır.

Groups ACL

Bu bölüm ağda özel filtreleme yapılacak olan bilgisayarların IP adreslerini gruplamak içindir. IP adresleri Client (source) alanına aralarında boşluk bırakarak yazılır ve Kaydet butonuna basılıp grup kaydedilir.

Target Categories

Bu bölüm filtreleme uygulanacak domain ve url listeleri tanımlanabilen bölümdür. Domain Listalanına filtreleme uygulanacak domainler aralarında boşluk bırakara yazılır ve kaydedilir.

Times

Bu bölüm hazırlamış olduğumuz filtreler ve kurallar için zamanlama tanıyabileceğimiz bölümdür. Herhangi bir kuralın günlük haftalık veya haftanın belli bir gününde her hafta belirlediğimiz saatler aralığında otomatik olarak çalışmasını sağlar.

BlackList

Filtrelenip engellenecek olan sitelerin tutulduğu kara listeyi bu bölümden güncelleyebilirsiniz.

Örnek Senaryolar

www.isafe.com.tr web sitesine 192.168.1.5 ve 192.168.1.9 ip adresleri giremesin.

Servisler Kategorisinden Proxy Filter linkine tıklıyoruz.

Servisler-proxy-filter-link

Proxy Filter sayfasında Target Categories sekmesine tıklıyoruz.

Target-categories-list

Ikon-ekle simgesine tıklayıp kategori ekleme sayfasını açıyoruz.

Target-categories-eklee

Name alanına kategori için belirlediğimiz ismi yazıyoruz. ( Örnek: Yasak_Siteler ) Domain Listalanına yasaklamak istediğimiz isafe.com.tr adresini yazıyoruz. Birden fazla domain yasaklamak istiyorsak aralarında boşluk bırakarak sıra ile diğer domainleri de yazıyoruz.Kaydet butonuna tıklayıp kategori ayarlarını kaydediyoruz.

Groups ACL sekmesine tıklıyoruz.

Groups-acl-list

Ikon-ekle simgesine tıklayıp grup ekleme sayfasını açıyoruz.

Groups-acl-eklee

Name alanına grup için belirlediğimiz ismi yazıyoruz. Client (Sourge) alanınawww.isafe.com.tr web sitesine girmesini yasaklamak istediğimiz IP adreslerini ( 192.168.1.5 192.168.1.9 ) aralarında boşluk bırakarak yazıyoruz. Target Rules ( click here ) yazan butona tıklayıp hedef kuralları listesini açıyoruz, listede Target ACL bölümünde oluşturmuş olduğumuz Yasak_Siteler buluyoruz ve karşısındaki seçeneklerden Deny seçip kaydediyoruz.

Bu işlemleri tamamlayınca sayfa sekmelerinde General Settings tıklayıp genel ayarlar sekmesine geçiyoruz ve Apply butonuna tıklayıp ayarlarımızın etkin olmasını sağlıyoruz.

General-settings-apply